NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Творчески отражения Биография: Христина Ангелакова
2190
Творчески отражения

Биография: Христина Ангелакова

Голямата оперна певица Христина Ангелакова е родена в град Исперих. През 1968 г. завършва оперно пеене в Българската държавна консерватория, в София, при Сима Иванова. Специализира в музикалната академия „Санта Чечилия“, в Рим (1968-1969), при Марчела Гавоне и Чезаре д’Анджело, и в оперния театър „Ла скала“ в Милано (1969-1971) при Рената Карозио, Ренато Пасторино и Джина Чиня

| 29 Октомври 2024, 08:12 ч.
Биография: Христина Ангелакова
Биография: Христина Ангелакова
Снимка © Емил Иванов

Голямата оперна певица Христина Ангелакова е родена в град Исперих. През 1968 г. завършва оперно пеене в Българската държавна консерватория, в София, при Сима Иванова. Специализира в музикалната академия „Санта Чечилия“, в Рим (1968-1969), при Марчела Гавоне и Чезаре д’Анджело, и в оперния театър „Ла скала“ в Милано (1969-1971) при Рената Карозио, Ренато Пасторино и Джина Чиня.

„Цирколюция“ ще има в София от 10 до 13 октомври.

Това е единствен по рода си фестивал в България за съвременен цирк със спектакли на открито, циркови работилници и професионален форум – „Дебат за цирка”, уточняват организаторите.

„А какво е цирколюция? Завъртане, игра на думи, игра с топки, а най-вече – популяризирането на съвременния цирк. Стремим се „Цирколюция“ да бъде фестивал, достъпен за възможно най-много зрители. В съответствие с ангажимента ни към социалния цирк се фокусираме върху достигането на хора със специални потребности. Радваме се, че можем да предложим безплатни билети за хора с увреждания и в неравностойно положение“, допълват организаторите.

Домакин на фестивала ще бъде „Топлоцентрала“.

Саво Вълчев и племенницата му Петра Цоновска подреждат обща изложба. Експозицията ще бъде изложена от 17 до 25 октомври в столичната галерия „Абсент“. 

„Две поколения художници в семейството показват различни теми и техники в акварела. Това, което ги свързва обаче, е безспорният талант и лекотата, с която се изразяват в тази техника. Не знаем дали талантът се предава по наследство, но любовта към акварела - със сигурност“, казват от екипа.

Петра Цоновска е родена през 1990 г. в гр. София. През 2015 г. завършва Национална художествена академия, специалност „Стенопис“, при проф. Боян Добрев. Покрай своя дядо – Сава Цоновски, от малка се запознава и изучава техниката на акварела. След завършването си се отдава на акварела и продължава да го изучава. Участва в общи изложби.

/ВСР

Над 90 проекта са кандидатствали за сцената на Централните хали след отворената покана за културни проекти, която бе обявена през май, съобщават инициаторите от Kaufland.

Проектите са били оценени от обществен съвет в лицето на проф. д-р арх. Йорданка Кандулкова – архитект и преподавател в УАСГ, доц. д-р Венета Ханджийка-Янкулова – директор на Регионалния исторически музей в София, журналистите Даниел Ненчев и Константин Вълков, съоснователят на Free Sofia Tour – Стефан Огнянов и културният мениджър Петър Димитров. 

Общо 71 проекта ще бъдат реализирани в най-новото градско пространство до края на 2024 г. и през 2025 г. с комуникационна, техническа и логистична подкрепа от сцената домакин. 

Най-много предложения са получени в тематичните категории културно наследство, култура и изкуст

Художникът Еленко Петков представи юбилейна изложба – живопис под надслов „Картини от бъдещето“, посветена на 70 – годишнината си в Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“ в Разград.

Той бе представен от главния библиотекар на културната институция Мила Маринова.

„Изложбата, която откриваме днес, е изповед за несподелените до този момент чувства и видения, които са надграждали пласт върху пласт в творческото съзнание на художника Еленко Петков“, каза Маринова пред приятели и почитатели на културата, словото, картините и художественото изкуство. 

„Има художници, които пресъздават това, което виждат, а други това, което знаят или са успели „творчески“ да откраднат. Но има и такива като Еленко Петков, които търсят една друга реалност, за която няма точни форми и думи. Реалност, извадена боле

Принц Хари и съпругата му Меган пристигат днес в Колумбия по покана на вицепрезидента Франсия Маркес, предаде Асошиейтед прес.

Те ще вземат участие в няколко събития, включително във форум срещу кибертормоза, съобщиха от канцеларията на колумбийския вицепрезидент.

Двойката, за която това е първо посещение в южноамериканската страна, ще участва в няколко събития в четвъртък и петък в столицата Богота, преди да отпътува за Картахена и Кали, в Карибския и Тихоокеанския басейн на Колумбия, където се очаква да бъде през уикенда.

В столицата Богота принц Хари и Меган ще посетят и училище, където ще "общуват директно с ученици, които изследват цифровия пейзаж и неговото въздействие върху обществото". 

Двойката ще присъства и на форум за насърчаване на безопасна цифрова среда, организиран от вицепрезидентството на Колумбия в партньорство с фондац

Кариерата започва с тригодишен договор с „Ла скала“, където прави своя творчески дебют в ролята на Улрика от „Бал с маски“ на Джузепе Верди. Следващите роли включват Йокаста от „Едип цар“ на Стравински, Адалджиза от „Норма“ на Белини, Леонора от „Фаворитката“, Елизабет от „Мария Стюард“, Джейн Сеймур от „Анна Болейн“ и Сара от „Роберто Деверьо“ на Доницети.

Участва и в представления на „Пикола скала“ (Милано), концертира из Италия с прочутия оркестър „Виртуози ди Рома“, с които се изявява в бароковия репертоар. Творческото формиране става в ръцете на най-големите диригенти и режисьори от 70-те години на 20-и век от ранга на Джананреа Гавацени, Клаудио Абадо, Бруно Мадерна, Ренато Фазано, Томас Шипърс, Рудольф Баршай, Владимир Делман.

РЕПЕРТОАР

Солистка е на Националния оперен театър от 1976 г. На неговата сцена тя осъществява поредица от художествени превъплъщения на роли от италианската, руската, френската и българската опера. Това са Амнерис от „Аида“ и Азучена от „Трубадур“ на Верди, Кармен от едноименната опера на Бизе, Сантуца от „Селска чест“ на Маскани, Изабела от „Италианката в Алжир“ на Росини, Маделон от „Андре Шение“ на Умберто Джордано, Графинята и Полина от „Дама Пика“ на Чайковски, Марина от „Борис Годунов“ и Марфа от „Хованщина“ от Мусоргски, Ахросимова от „Война и мир“ и Дуеня от „Годеж в манастира“ на Прокофиев, Лукреция от „Поругаването на Лукреция” от Бритън.

Певицата има голям принос за популяризирането на български опери като „Хан Крум“ от Александър Йосифов, „Хан Аспарух“ от Александър Райчев и „Саламбо“ на Веселин Стоянов. Многобройни са участията в радио- и телевизионни записи за италианската телевизия РАИ („Армида“ от Глук, „Луиза Милер“ от Верди), за Българската национална телевизия и за Българското национално радио. Има издадени компактдискове и плочи в „Балкантон“.

Филмът „Силна вода“ открива този петък, 20 септември, есенното издание на фестивала за българско класическо кино „24 през 2024“.

Вечерта в кино „Одеон“ е посветена на 90-годишнината от рождението на режисьора Иван Терзиев, посочват организаторите.

Фестивалът е по идея на „Филмаутор“, със съдействието на Националния филмов център и Българската национална филмотека.

Сценарист на „Силна вода“ е Боян Папазов по мотиви от романа „Лош ден“ на Генчо Стоев, оператор - Пламен Вагенщайн, художник - Боянка Ахрянова, музика -  Кирил Цибулка. Участват актьорите Иван Григоров, Кирил Кавадарков, Филип Трифонов, Велко Кънев, Мариана Димитрова, Меглена Попова, Иван Йорданов

„Силна вода&ld

Алиса Торосян ще представи самостоятелна изложба с живопис със заглавие „Сезони" в Народното читалище „Напредък - 1869“ в Шумен на 8 октомври.

Родената в Шумен художничка поясни, че в експозицията включва около 30 платна, рисувани през тази година, а изложбата ще остане в шуменското читалище до 21 октомври.

Художничката отбеляза, че миналата година е представили три свои самостоятелни изложби - в комплекс „Авшарян", в шуменското читалище „Напредък - 1869“ и в Художествената галерия „Елена Карамихайлова".

В актуалната изложба са включени пейзажи. Има акварели, масло и смесена техника, добави Торосян. „Тази изложба е малко по-абстрактна от предходните", каза още тя и анонсира, че ще подари една от картините си на шуменското читалище.

Художничката припомни, че първата изложба е била през 1988 г. в Народно чит

Добромир Иван представя 15 български артисти и една легенда на германското изкуство - Йозеф Бойс. Експозицията Kunstwaffe ще бъде открита на 1 ноември в софийската галерия Hostgallery, съобщават организаторите.

В изложбата свои творби ще покажат Жоро Тушев, Iv Toshain, д-р Йово Панчев, Lina Bo, Д. Димов – Ротшилд, Стефан Петрунов, J.Pank, проф. Станислав Памукчиев, Диана Дафова, проф. Петер Цанев, Лиана Димитрова, Лили Сотирова, Ивайло Христов, Йозеф Бойс и Добромир Иван. 

От екипа информират, че заедно с техните произведения публиката ще види и непоказвана до момента творба на легендарния творец и активист Йозеф Бойс със специално посвещение към неговия ученик – куратора на изложбата.„Kunstwaffe идва навреме и точно поставя акцент върху съвремието, върху многоликия живот и артистичната сцена – изкуството, като мощно средство за изразяване

Две четириметрови скулптури красят крайбрежната улица на Созопол.

Мъжката и женската фигури са дело на Павел Койчев и бяха представени днес, в първия ден на Празниците на изкуствата „Аполония“. 

„Бях си наумил да я направя преди близо четири-пет години, даже направих и малкия проект и не съм мислил къде ще бъдат. Само да са някъде на морето. Просто ги виждах морски скулптури“, разказва Павел Койчев.

Преди две години Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондацията за изкуство „Аполония“, вижда скулпторите на снимка и предлага на автора да ги покаже на фестивала. 

Той е от творците, които обичайно не харесват работите си. Тази обаче прави изключение.

„Като ги видях вчера, ми харесаха как стоят, както си го представях - отзад са мачтите, вижда се морето, тази морска атмосфера. Хареса ми.

„Годишните времена“ от Антонио Вивалди и Астор Пиацола ще звучат в изпълнение на цигуларя Димитър Иванов в първия концерт на оркестър „Кантус фирмус“ на 19 октомври в Централния военен клуб, съобщават от „Кантус фирмус“. 

В същата програма предстои и дебют на двама млади български музиканти – челистът Тодор Иванов и пианистът Божидар Лазаров. За тях това ще бъде първата изява с оркестър „Кантус фирмус“, заради отличното си представяне на едноименния национален конкурс за млади инструменталисти през миналата година. Като лауреати на голямата награда от състезанието, те ще бъдат представени от Димитър Иванов, който беше и член на журито от конкурса през 2023 г.

Репетициите за концерта вече започнаха, а цигуларят

ПЪРВАТА ЖЕНА-ДИРЕКТОР НА СОФИЙСКАТА ОПЕРА

От 1985 г. преподава оперно пеене в Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ – София, а от 2000 г. е доцент. От 2001 до 2004 г. Христина Ангелакова е първата жена-директор на Софийската опера и балет. През периода 2003-2018 г., като председател на фондация „Национална опера и балет“, осъществява едни от значими събития в културния календар на столицата. От 2005 г., в продължение на три години, е преподавател по оперно пеене в Нов български университет. Прави майсторски класове във Велико Търново и Правец (2009), в Балчик (2010) и в Бургас (2011). През 2009 г. е нейният режисьорски дебют с постановката на операта „Така правят всички“ от Волфганг Амадеус Моцарт, в Държавния музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“ – Велико Търново. От 2012 г. е артистичен директор на музикалния фестивал „Моцартови празници“ в Правец. Христина Ангелакова е член на жури в различни музикални конкурси у нас и в чужбина. Активно участва в учредяването и провеждането на международния конкурс за млади оперни певци „Елена Николай“ (първо издание 2013 г., Панагюрище).

ПРИЗНАНИЕ

Христина Ангелакова получава първа награда на Международния оперен конкурс в Тревизо, Италия (1972), награда на журито на Международния оперен конкурс в Остенде, Белгия (1975), наградата на Съюза на музикалните дейци в България „Златна лира“ за 1980 г. (февруари 1981), наградата „Кристална лира“ на Съюза на българските музикални и танцови дейци (1999), „Комендаторе д’Италия“ (2006).

На 24 май 1986 г. е удостоена със званието „Народен артист“. Тя е почетен гражданин на Исперих (май 2002). На 25 май 2015 г. Христина Ангелакова е наградена с високото държавно отличие орден „Св. Св. Кирил и Методий“ (огърлие) от президента Росен Плевнелиев. Тя е и почетен член на настоятелството на международната изследователска фондация „Хасуми“ (България).

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Първото си постоянно шоу в Европа на „Сирк дю Солей“ ще започне в Берлин през ноември 2025 г.
„Сирк дю Солей“ ще представи първото си постоянно шоу в Европа в театъра на „Потсдамер плац“ в Берлин през 2025 година, предаде Ройтерс. Шоуто е наречено A ...
Банан, провъзгласен за произведение на изкуството, беше продаден за 6,2 милиона долара на търг на "Сотбис" в Ню Йорк
Банан, залепен на стената със сребристо тиксо - творба на италианския концептуален художник Маурицио Кателан, предизвика поредната сензация на пазара на изкуство в Ню Йорк, след ка ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 12:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Творчески отражения
2190
Творчески отражения

Биография: Христина Ангелакова

Голямата оперна певица Христина Ангелакова е родена в град Исперих.През 1968 г. завършва оперно пеене в Българската държавна консерватория, в София, при Сима Иванова.

| 29 Октомври 2024, 08:12 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Биография: Христина Ангелакова
Биография: Христина Ангелакова
Снимка © Емил Иванов

Голямата оперна певица Христина Ангелакова е родена в град Исперих. През 1968 г. завършва оперно пеене в Българската държавна консерватория, в София, при Сима Иванова. Специализира в музикалната академия „Санта Чечилия“, в Рим (1968-1969), при Марчела Гавоне и Чезаре д’Анджело, и в оперния театър „Ла скала“ в Милано (1969-1971) при Рената Карозио, Ренато Пасторино и Джина Чиня.

Кариерата започва с тригодишен договор с „Ла скала“, където прави своя творчески дебют в ролята на Улрика от „Бал с маски“ на Джузепе Верди. Следващите роли включват Йокаста от „Едип цар“ на Стравински, Адалджиза от „Норма“ на Белини, Леонора от „Фаворитката“, Елизабет от „Мария Стюард“, Джейн Сеймур от „Анна Болейн“ и Сара от „Роберто Деверьо“ на Доницети.

„Цирколюция“ ще има в София от 10 до 13 октомври.

Това е единствен по рода си фестивал в България за съвременен цирк със спектакли на открито, циркови работилници и професионален форум – „Дебат за цирка”, уточняват организаторите.

„А какво е цирколюция? Завъртане, игра на думи, игра с топки, а най-вече – популяризирането на съвременния цирк. Стремим се „Цирколюция“ да бъде фестивал, достъпен за възможно най-много зрители. В съответствие с ангажимента ни към социалния цирк се фокусираме върху достигането на хора със специални потребности. Радваме се, че можем да предложим безплатни билети за хора с увреждания и в неравностойно положение“, допълват организаторите.

Домакин на фестивала ще бъде „Топлоцентрала“.

Саво Вълчев и племенницата му Петра Цоновска подреждат обща изложба. Експозицията ще бъде изложена от 17 до 25 октомври в столичната галерия „Абсент“. 

„Две поколения художници в семейството показват различни теми и техники в акварела. Това, което ги свързва обаче, е безспорният талант и лекотата, с която се изразяват в тази техника. Не знаем дали талантът се предава по наследство, но любовта към акварела - със сигурност“, казват от екипа.

Петра Цоновска е родена през 1990 г. в гр. София. През 2015 г. завършва Национална художествена академия, специалност „Стенопис“, при проф. Боян Добрев. Покрай своя дядо – Сава Цоновски, от малка се запознава и изучава техниката на акварела. След завършването си се отдава на акварела и продължава да го изучава. Участва в общи изложби.

/ВСР

Над 90 проекта са кандидатствали за сцената на Централните хали след отворената покана за културни проекти, която бе обявена през май, съобщават инициаторите от Kaufland.

Проектите са били оценени от обществен съвет в лицето на проф. д-р арх. Йорданка Кандулкова – архитект и преподавател в УАСГ, доц. д-р Венета Ханджийка-Янкулова – директор на Регионалния исторически музей в София, журналистите Даниел Ненчев и Константин Вълков, съоснователят на Free Sofia Tour – Стефан Огнянов и културният мениджър Петър Димитров. 

Общо 71 проекта ще бъдат реализирани в най-новото градско пространство до края на 2024 г. и през 2025 г. с комуникационна, техническа и логистична подкрепа от сцената домакин. 

Най-много предложения са получени в тематичните категории културно наследство, култура и изкуст

Художникът Еленко Петков представи юбилейна изложба – живопис под надслов „Картини от бъдещето“, посветена на 70 – годишнината си в Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“ в Разград.

Той бе представен от главния библиотекар на културната институция Мила Маринова.

„Изложбата, която откриваме днес, е изповед за несподелените до този момент чувства и видения, които са надграждали пласт върху пласт в творческото съзнание на художника Еленко Петков“, каза Маринова пред приятели и почитатели на културата, словото, картините и художественото изкуство. 

„Има художници, които пресъздават това, което виждат, а други това, което знаят или са успели „творчески“ да откраднат. Но има и такива като Еленко Петков, които търсят една друга реалност, за която няма точни форми и думи. Реалност, извадена боле

Принц Хари и съпругата му Меган пристигат днес в Колумбия по покана на вицепрезидента Франсия Маркес, предаде Асошиейтед прес.

Те ще вземат участие в няколко събития, включително във форум срещу кибертормоза, съобщиха от канцеларията на колумбийския вицепрезидент.

Двойката, за която това е първо посещение в южноамериканската страна, ще участва в няколко събития в четвъртък и петък в столицата Богота, преди да отпътува за Картахена и Кали, в Карибския и Тихоокеанския басейн на Колумбия, където се очаква да бъде през уикенда.

В столицата Богота принц Хари и Меган ще посетят и училище, където ще "общуват директно с ученици, които изследват цифровия пейзаж и неговото въздействие върху обществото". 

Двойката ще присъства и на форум за насърчаване на безопасна цифрова среда, организиран от вицепрезидентството на Колумбия в партньорство с фондац

Участва и в представления на „Пикола скала“ (Милано), концертира из Италия с прочутия оркестър „Виртуози ди Рома“, с които се изявява в бароковия репертоар. Творческото формиране става в ръцете на най-големите диригенти и режисьори от 70-те години на 20-и век от ранга на Джананреа Гавацени, Клаудио Абадо, Бруно Мадерна, Ренато Фазано, Томас Шипърс, Рудольф Баршай, Владимир Делман.

РЕПЕРТОАР

Филмът „Силна вода“ открива този петък, 20 септември, есенното издание на фестивала за българско класическо кино „24 през 2024“.

Вечерта в кино „Одеон“ е посветена на 90-годишнината от рождението на режисьора Иван Терзиев, посочват организаторите.

Фестивалът е по идея на „Филмаутор“, със съдействието на Националния филмов център и Българската национална филмотека.

Сценарист на „Силна вода“ е Боян Папазов по мотиви от романа „Лош ден“ на Генчо Стоев, оператор - Пламен Вагенщайн, художник - Боянка Ахрянова, музика -  Кирил Цибулка. Участват актьорите Иван Григоров, Кирил Кавадарков, Филип Трифонов, Велко Кънев, Мариана Димитрова, Меглена Попова, Иван Йорданов

„Силна вода&ld

Алиса Торосян ще представи самостоятелна изложба с живопис със заглавие „Сезони" в Народното читалище „Напредък - 1869“ в Шумен на 8 октомври.

Родената в Шумен художничка поясни, че в експозицията включва около 30 платна, рисувани през тази година, а изложбата ще остане в шуменското читалище до 21 октомври.

Художничката отбеляза, че миналата година е представили три свои самостоятелни изложби - в комплекс „Авшарян", в шуменското читалище „Напредък - 1869“ и в Художествената галерия „Елена Карамихайлова".

В актуалната изложба са включени пейзажи. Има акварели, масло и смесена техника, добави Торосян. „Тази изложба е малко по-абстрактна от предходните", каза още тя и анонсира, че ще подари една от картините си на шуменското читалище.

Художничката припомни, че първата изложба е била през 1988 г. в Народно чит

Добромир Иван представя 15 български артисти и една легенда на германското изкуство - Йозеф Бойс. Експозицията Kunstwaffe ще бъде открита на 1 ноември в софийската галерия Hostgallery, съобщават организаторите.

В изложбата свои творби ще покажат Жоро Тушев, Iv Toshain, д-р Йово Панчев, Lina Bo, Д. Димов – Ротшилд, Стефан Петрунов, J.Pank, проф. Станислав Памукчиев, Диана Дафова, проф. Петер Цанев, Лиана Димитрова, Лили Сотирова, Ивайло Христов, Йозеф Бойс и Добромир Иван. 

От екипа информират, че заедно с техните произведения публиката ще види и непоказвана до момента творба на легендарния творец и активист Йозеф Бойс със специално посвещение към неговия ученик – куратора на изложбата.„Kunstwaffe идва навреме и точно поставя акцент върху съвремието, върху многоликия живот и артистичната сцена – изкуството, като мощно средство за изразяване

Две четириметрови скулптури красят крайбрежната улица на Созопол.

Мъжката и женската фигури са дело на Павел Койчев и бяха представени днес, в първия ден на Празниците на изкуствата „Аполония“. 

„Бях си наумил да я направя преди близо четири-пет години, даже направих и малкия проект и не съм мислил къде ще бъдат. Само да са някъде на морето. Просто ги виждах морски скулптури“, разказва Павел Койчев.

Преди две години Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондацията за изкуство „Аполония“, вижда скулпторите на снимка и предлага на автора да ги покаже на фестивала. 

Той е от творците, които обичайно не харесват работите си. Тази обаче прави изключение.

„Като ги видях вчера, ми харесаха как стоят, както си го представях - отзад са мачтите, вижда се морето, тази морска атмосфера. Хареса ми.

„Годишните времена“ от Антонио Вивалди и Астор Пиацола ще звучат в изпълнение на цигуларя Димитър Иванов в първия концерт на оркестър „Кантус фирмус“ на 19 октомври в Централния военен клуб, съобщават от „Кантус фирмус“. 

В същата програма предстои и дебют на двама млади български музиканти – челистът Тодор Иванов и пианистът Божидар Лазаров. За тях това ще бъде първата изява с оркестър „Кантус фирмус“, заради отличното си представяне на едноименния национален конкурс за млади инструменталисти през миналата година. Като лауреати на голямата награда от състезанието, те ще бъдат представени от Димитър Иванов, който беше и член на журито от конкурса през 2023 г.

Репетициите за концерта вече започнаха, а цигуларят

Солистка е на Националния оперен театър от 1976 г. На неговата сцена тя осъществява поредица от художествени превъплъщения на роли от италианската, руската, френската и българската опера. Това са Амнерис от „Аида“ и Азучена от „Трубадур“ на Верди, Кармен от едноименната опера на Бизе, Сантуца от „Селска чест“ на Маскани, Изабела от „Италианката в Алжир“ на Росини, Маделон от „Андре Шение“ на Умберто Джордано, Графинята и Полина от „Дама Пика“ на Чайковски, Марина от „Борис Годунов“ и Марфа от „Хованщина“ от Мусоргски, Ахросимова от „Война и мир“ и Дуеня от „Годеж в манастира“ на Прокофиев, Лукреция от „Поругаването на Лукреция” от Бритън.

Певицата има голям принос за популяризирането на български опери като „Хан Крум“ от Александър Йосифов, „Хан Аспарух“ от Александър Райчев и „Саламбо“ на Веселин Стоянов. Многобройни са участията в радио- и телевизионни записи за италианската телевизия РАИ („Армида“ от Глук, „Луиза Милер“ от Верди), за Българската национална телевизия и за Българското национално радио. Има издадени компактдискове и плочи в „Балкантон“.

ПЪРВАТА ЖЕНА-ДИРЕКТОР НА СОФИЙСКАТА ОПЕРА

От 1985 г. преподава оперно пеене в Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ – София, а от 2000 г. е доцент. От 2001 до 2004 г. Христина Ангелакова е първата жена-директор на Софийската опера и балет. През периода 2003-2018 г., като председател на фондация „Национална опера и балет“, осъществява едни от значими събития в културния календар на столицата. От 2005 г., в продължение на три години, е преподавател по оперно пеене в Нов български университет. Прави майсторски класове във Велико Търново и Правец (2009), в Балчик (2010) и в Бургас (2011). През 2009 г. е нейният режисьорски дебют с постановката на операта „Така правят всички“ от Волфганг Амадеус Моцарт, в Държавния музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“ – Велико Търново. От 2012 г. е артистичен директор на музикалния фестивал „Моцартови празници“ в Правец. Христина Ангелакова е член на жури в различни музикални конкурси у нас и в чужбина. Активно участва в учредяването и провеждането на международния конкурс за млади оперни певци „Елена Николай“ (първо издание 2013 г., Панагюрище).

ПРИЗНАНИЕ

Христина Ангелакова получава първа награда на Международния оперен конкурс в Тревизо, Италия (1972), награда на журито на Международния оперен конкурс в Остенде, Белгия (1975), наградата на Съюза на музикалните дейци в България „Златна лира“ за 1980 г. (февруари 1981), наградата „Кристална лира“ на Съюза на българските музикални и танцови дейци (1999), „Комендаторе д’Италия“ (2006).

На 24 май 1986 г. е удостоена със званието „Народен артист“. Тя е почетен гражданин на Исперих (май 2002). На 25 май 2015 г. Христина Ангелакова е наградена с високото държавно отличие орден „Св. Св. Кирил и Методий“ (огърлие) от президента Росен Плевнелиев. Тя е и почетен член на настоятелството на международната изследователска фондация „Хасуми“ (България).

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Първото си постоянно шоу в Европа на „Сирк дю Солей“ ще започне в Берлин през ноември 2025 г.
Банан, провъзгласен за произведение на изкуството, беше продаден за 6,2 милиона долара на търг на "Сотбис" в Ню Йорк
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.